вторник, 29 ноября 2016 г.

Тема.  Очікувані та реальні наслідки вчинків Дон Кіхота. Романтизм Дон Кіхота та твереза розсудливість Ранчо Панси.
Мета: охарактеризувати образ Дон Кіхота, з’ясувати очікувані та реальні наслідки його вчинків; розвивати навички аналізу літературного твору, навички виразного читання, уміння логічно й послідовно висловлювати свої думки; виховувати толерантне ставлення до вчинків людей, їхньої поведінки.
Обладнання: портрет М. де Сервантеса, ілюстрації до роману, дидактичний матеріал.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.

Хід уроку
І.Етап орієнтації.
1. Випробування Сервантеса
- Хто хоче нагадати нам про нелегке життя Сервантеса? Які життєві випробування йому вдалось пережити і як?

2. Вікторина «Хто найуважніший?»
- В якій місцевості проживав Дон Кіхот? (У Ламанчі).
- Скільки людей окрім нього самого жили в домі Дон Кіхота? (3).
- Скільки років було Дон Кіхоту? (До 50).
- Як звали даму серця Дон Кіхота? (Дульсінея ).
- Хто висвятив героя на рицаря? (Корчмар).
- Чому корчмар виконав усі прохання Дон Кіхота? (Хотів розважитися).
- Хто такий Андрес? (Наймит, якого бив господар, а Дон Кіхот намагався захистити).
- Ким вважав Дон Кіхот вітряки? (Зачарованими велетнями).
- Яку мету поставив герой, вирушаючи в мандри? (Поборювати всілякого роду кривди, наражатися на різні біди й небезпеки…).

ІI. Оголошення теми й мети уроку
Вступне слово вчителя
Герой роману Сервантеса втілює найкращі риси людини-гуманіста, але запаморочення, життя в ілюзорному світі не дає йому змоги досягти високої мети, яку він перед собою ставить. Через це Дон Кіхот потрапляє в кумедні ситуації, але це ніяк не може похитнути його бажання змагатися за справедливість, захищати скривджених.
Він здійснює три виїзди, щоб досягти своєї мети. То ж вирушаємо разом з героєм і ми і cпробуємо оцінити його вчинки.

ІІI. Формування нових знань
1. Аналіз епізодів, у яких розкриваються подвиги Дон Кіхота.
- У процесі роботи над романом ми маємо проаналізувати подвиги Дон Кіхота і з’ясувати, чи відповідають вони реаліям справжнього життя – центральна проблема твору.

Вчинок
Очікуване
Реальне
Читання книг

Став божевільним в очах інших.
Став лицарем
Хотів облагородити своє ім’я, захистити знедолених. Допомога людям побороти кривду, установити справедливість
Викликає тільки сміх, оточуючі не сприймають його серйозно. Часто від подвигів страждав сам герой, іноді ті, кого намагався захистити).
 Посвячення в лицарі
Для Дон Кіхота  посвята в рицарі – це дуже важлива подія
А для інших – це розвага, можливість посміятися з дивака) Корчмар читав не молитву, а щось бурмотів за видатковою книгою. Взагалі ніхто з учасників «церемонії» не знав, як вона повинна відбуватися.
Захист хлопчика
Дон Кіхот заступається за пастуха Андреса, якого тяжко карає його господар. Андрес страшенно вдячний Дон Кіхотові
Як тільки той залишає господаря і пастуха, все знову стає так, як і було. Довірливий рицар вважав, що чесного слова господаря буде досить. Проте він помилявся. Цей подвиг засвідчує кращі риси благородного героя: щирі співчуття знедоленим, бажання змінити їх становище, досягти справедливості. Але Дон Кіхот не розуміє, що люди навкруги живуть за іншими законами, і слово честі, дане користолюбним власником, нічого не варте.
Зустріч з торговцями
Потрапивши додому, Дон Кіхот розповідає про боротьбу з десятьма велетнями.
Насправді ж рицар, зустрівши торговців, почав вимагати від них засвідчення, що найпрекраснішою жінкою на землі є Дульсінея Тобоська. Закінчилося все побиттям Дон Кіхота, який так і не зрозумів недоречності своїх вимог.
Бій з вітряками
Стає до бою, намагається знищити злих велетнів, розвіяти підступні чари, спрямовані проти нього
Приймає вітряків за лихих велетнів. Звідси і пішов крилатий вислів «воювати з вітряками», що означає  безглуздо витрачати час і сили на подолання неіснуючих перешкод або небезпек; займатися безнадійною справою.


2. Дон Кіхот – божевільний чи лицар?
Прошу вас визначитись у своєму ставленні до Дон Кіхота, аргументуючи свою позицію
-                     З одного боку, донкіхотами називають людей, неспроможних розібратися в дійсності, погляди і вчинки яких далекі від реального життя, виглядають комічно, викликають сміх та іронічне ставлення довколишніх.
-                     З іншого боку, багато хто сприймає Дон Кіхота зовсім інакше – як символ нескореного людського духу, взірець високого служіння правді, добру, готовності до самопожертви заради шляхетних ідеалів.
За -  (Дон Кіхот – великодушний, безкорисливий філософ-гуманіст, здатний на самопожертву заради ближніх)
Проти - ( Дон Кіхот – безумець, «подвиги» якого абсурдні, смішні і навіть шкідливі)
3. Так що тоді "донкіхотство”? Кого називають "донкіхотами"?
- Найчастіше донкіхотами називають доволі шляхетних, чесних і безкорисливих людей, які самовіддано, жертовно обстоюють ідеали добра і справедливості, попри всі, часто нездоланні перепони; при цьому ці люди являють собою взірець непохитності, стійкості, мужності, хоча й певною мірою наївності.
- Називають донкіхотами інколи й невиправних мрійників, сподівання яких змінити світ на краще, заплутавшись в ілюзіях, розбиваються, натрапивши на світ реальний, а ці мрійники потрапляють у смішні ситуації, котрі викликають більше глуму, ніж співчуття. Слід зазначити, що в останні десятиліття переважає перше значення цього поняття, саме тому цей образ і надихає сучасних митців.
4. Вічний образ
- Образ Дон Кіхота належить до таких образів світової літератури, які називають вічними. Класичними прикладами вічних образів є Прометей, Гамлет, Фауст.
- Що ж таке вічний образ?
- Вічним називають такий образ, в якому з надзвичайною глибиною узагальнення відображено вічні риси людської природи, що визначають характерні почуття, думки, пошуки, конфлікти, які постійно повторюються в історії людства. Образи, що виникли на міфологічній основі чи створені на конкретному історичному й національному ґрунті, виходять за межі своєї епохи і стають засобом філософського осмислення буття.

- Сам Дон Кіхот наприкінці роману пояснює свої вчинки: „ Я допомагав стражденним, виправляв кривду, карав зухвальства, завойовував велетнів... Наміри всіх моїх поривань благосні; а саме: чинити всім добро і нікого не кривдити”.
- Понад усе Дон Кіхот цінує і прославляє свободу: „Вольність... то один з найдорогоцінніших дарів, що небеса послали людям... за вольність, як і за честь, можна й треба життям своїм важити...”
- Отже, як бачимо, вічними є ідеї і прагнення, якими живе герой Сервантеса. Він будить добрі почуття у душах  небайдужих, кращих представників людства на самовіддане служіння ідеалам гуманізму та духовного прогресу.
- Створений Сервантесом образ увібрав у себе багатовіковий досвід людства і яскраво відобразив вічні істини, які  залишаються актуальними і в наші дні. Цей образ сприймається як символ нескореності людського духу,  взірець високого служіння правді, добру, готовності  до самопожертви заради шляхетних ідеалів.

5.      Образ Санчо Панси
- Хто такий Санчо Панса?
Санчо Панса — бідний селянин, «багатий на дітей і бідний на статки», який погодився мандрувати із Дон Кіхотом у ролі зброєносця. Він — протилежність своєму господареві майже в усьому. Санчо Панса погодився на подорож із Дон Кіхотом лише через обіцянку останнього зробити його губернатором острова, тобто з корисливим мотивів, а не заради ідеї. Санчо не вміє читати й писати, проте є втіленням народної мудрості, яка вчить бути обережним і не наражатися на небезпеку без поважної причини. Так, власне кажучи, Санчо Панса і намагається вчиняти, тим більше, що, порівняно із Дон Кіхотом, він досить боязкий, чого не приховує.

- Як впливають герої один на одного?
Дон Кіхот стає обережнішим, враховує реалії життя. Санчо Панса захоплений ентузіазмом Дон Кіхота, стає менш корисливим, більш сміливим, справедливим

IV. Домашнє завдання
- Вивчити все, що ми записали сьогодні на уроці; скласти свої поради Дон Кіхоту. (усно)


Комментариев нет:

Отправить комментарий