вторник, 29 ноября 2016 г.

Тема: Мігель де Сервантес Сааведра. Нелегка доля письменника. Роман «Дон Кіхот» - пародія на рицарські романи і трагікомічний епос іспанського життя. Мандри Дон Кіхота у пошуках справедливості.
Мета: викликати співчуття до долі письменника та повагу до його мужності; ознайомити з історією створення роману «Дон Кіхот»; учити брати участь в інтерв’ю з «письменником»; виховувати уважність, милосердя.
Тип  уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок.
Обладнання: портрет М. де Сервантеса, презентація до уроку, матеріали відеоенциклопедії.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Мотивація навчальної діяльності школярів.

Слово вчителя.

Кожне нове покоління шукає свою відповідь на вічні проблеми, які ставить людство:  Як жити? До чого рівнятися? В чому сенс життя? Як протистояти злу? Що таке щастя? Над такими ж питаннями замислювались «кращі розуми» людства, зокрема, Мігель де Сервантес Сааведра.

III. Оголошення теми і мети уроку

Сьогодні ми познайомимося із цим видатним іспанським письменником і драматургом. Його творчість належить до епохи пізнього Відродження, яке характеризувалось настроями розчарування в ідеалах гуманістів.

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Повідомлення вчителя про письменника (перегляд відеоенциклопедії)
- Переглядаючи відеоенциклопедію  про життя і долю письменника,  ми складемо портфоліо. Зверніть увагу на дошку та занотуйте ці розділи портфоліо, які вам слід буде заповнити під час перегляду. 

§   Рік народження: 1547р.
§   Сім’я: збіднілі дворяни. Батько –мандрівний лікар. 7 дітей (три брати та  три сестри)
§   Національність: іспанець.
§   Заняття: служба у посла Джуліо Аквавіва, перебування в іспанській армії, був комісаром по закупівлі для армії, постановка драм у театрах, літературна творчість.
§   Твори: «Галатея», «Дон Кіхот», «Мандри Персілеса і Сигізмунди»
§   Літературні жанри: драми, новели, романи
§   Життєві випробування: поранення і параліч руки, бідність, Алжирський полон,

Перевірка та доповнення портфоліо.
- Допишіть ще декілька визначних творів цього письменника. («Алжирські звичаї», «Нумансія», збірка «Вісім комедій і вісім інтермедій»)

2. Запитання до учнів:
- Які  життєві труднощі випали на долю письменника  і яким чином  йому вдалося їх подолати? (Під час служби в армії зазнав поранення, внаслідок якого у нього була скалічена ліва рука. Потрапивши у Алжирський полон, де він провів 5 років, він тричі намагався втекти з нього. Всі спроби були невдалими,  проте це свідчить про його надзвичайну сміливість, Викуп з полону родичами. )
- Які якості характеру були притаманні письменникові? (Хоробрість, прагнення до волі, прагне до самовдосконалення, благородство, мрійливість і т.д.
- Який роман приніс автору любов іспанського народу і літературну славу?

3. Слово    вчителя.
Багато довелося пережити Сервантесу. Та нелегке життя навчило його боротися
з невдачами, чинити опір негараздам, збагатило досвідом, який втілився в мудрості
його творів.

4. Історія створення роману
Слово вчителя
— Сьогодні ми поговоримо про книгу, яка має дуже давню історію. Після Біблії ця книга -друга, перекладена найбільшою кількістю мов світу. Найбільшу славу Сервантесу приніс роман «Премудрий гідальго Дон Кіхот з Ламанчі». Гідальго — людина з благородної, дворянської родини в середньовічні Іспанії. У центрі роману — подорож ідальго Дон Кіхота разом зі зброєносцем Санчо Пансою Іспанією у 16 столітті з метою захисту всіх бідних та знедолених.
                    Роман Сервантеса «Дон Кіхот» унікальний не лише за глибинним змістом, а й за умовами написання. Як ви уже дізналися з відеоенциклопедії, робота над романом «Премудрий ідальго Дон Кіхот з Ламанчі» розпочалася ще під час перебування Сервантеса у в’язниці. За офіційною версією, Сервантес опинився за ґратами через розтрату державних грошей. Насправді ж усе було зовсім інакше.
Під час поїздки до столиці для здачі звіту Сервантес, знаючи, що дороги були ненадійними, сплатив гроші одному з банків і отримав вексель до Мадрида. Але банк збанкрутував. Завдяки старанням Сервантеса, гроші було повернено. Та вищі чиновники, давно шукаючи привід звільнитися від підозрілого службовця, який пише різні п’єси, звинуватили його в причетності до банкрутства й привласненні державних коштів. Так письменник потрапив до в’язниці. Вірні друзі робили все можливе, щоб звільнити Сервантеса, але їх зусилля виявилися марними. Там, за ґратами, в уяві письменника з’явився Лицар Сумного Образу, дивний і прекрасний Дон Кіхот, якому судилося довге життя й вічна слава.
                     Перший том роману вийшов друком у 1605 році. Він мав величезний успіх, про що свідчить шість видань книги лише за один рік. Щоправда, це не полегшило життя автора книги: до кінця свого життя він так і не звільнився від бідності.
За рік до смерті Сервантес написав другу частину роману про Дон Кіхота.
Роман був задуманий як пародія на середньовічні лицарські романи,  низької художньої якості, якими на той час зачитувалася Іспанія. Користі лицарські романи не приносили, а тільки відвертали увагу людей від проблеми сьогодення. І тому перед гуманістичною літературою Іспанії постало важливе завдання — наблизити художні твори до реалій життя. Сервантес наголошував, що його твір — пародія.

- Давайте запишемо у ваші зошити ці два нові для вас терміни «Лицарський роман» та «Пародія»


5. Словникова робота.

Лицарський  роман —  один  з основних  жанрів  середньовічної  куртуазної
(рицарської) літератури. Виник у період розквіту лицарства у Франції в середині 12 ст.

Основні мотиви — безмежна сміливість, благородство.  На передньому плані  — герой-лицар, який здійснює подвиги заради власної слави і возвеличення дами серця. В Іспанії лицарський роман набув поширення значно пізніше, в епоху Відродження, збагатившись її ідеями.

Пародія — один із жанрів художньої літератури, власне сатиричний чи гумористичний твір, в якому імітується  творча  манера  письменника  задля  висміювання окремого художнього твору чи творчості письменника.

6. Підсумкова    бесіда

— Які, на вашу думку, події з життя Сервантеса вплинули на формування його
як письменника?
— Які твори Сервантеса ви запам’ятали?
Як читачі сприйняли роман “Дон Кіхот”?
— Згадайте, що називається пародією?
— Назвіть основні елементи рицарського роману.

- У своєму романі Сервантес хотів показати співвітчизникам, що жити міфами 16ст. про величність Іспанії вже недостатньо. В образі Дон Кіхота, наче в кривому дзеркалі, демонструються всі недоліки іспанців: надмірна самовпевненість, феодальна пиха, гонитва за авантюрами й відірваність від реалій життя.

7. Домашнє завдання
Прочитати  розділи 1-5, виписати цитати до характеристики образу Дон Кіхота, вивчити нові терміни, які ви записали у зошит.


Комментариев нет:

Отправить комментарий