Тема. Очікувані та реальні
наслідки вчинків Дон Кіхота. Романтизм Дон Кіхота та твереза розсудливість
Ранчо Панси.
Мета: охарактеризувати образ Дон Кіхота, з’ясувати
очікувані та реальні наслідки його вчинків; розвивати навички аналізу
літературного твору, навички виразного читання, уміння логічно й послідовно
висловлювати свої думки; виховувати толерантне ставлення до вчинків людей,
їхньої поведінки.
Обладнання: портрет М. де Сервантеса, ілюстрації до
роману, дидактичний матеріал.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на
їх основі вмінь і навичок.
Хід уроку
І.Етап
орієнтації.
1. Випробування
Сервантеса
- Хто хоче
нагадати нам про нелегке життя Сервантеса? Які життєві випробування йому
вдалось пережити і як?
2. Вікторина «Хто найуважніший?»
- В якій
місцевості проживав Дон Кіхот? (У Ламанчі).
- Скільки
людей окрім нього самого жили в домі Дон Кіхота? (3).
- Скільки
років було Дон Кіхоту? (До 50).
- Як звали
даму серця Дон Кіхота? (Дульсінея ).
- Хто висвятив
героя на рицаря? (Корчмар).
- Чому корчмар
виконав усі прохання Дон Кіхота? (Хотів розважитися).
- Хто такий
Андрес? (Наймит, якого бив господар, а Дон Кіхот намагався захистити).
- Ким вважав
Дон Кіхот вітряки? (Зачарованими велетнями).
- Яку мету
поставив герой, вирушаючи в мандри? (Поборювати всілякого роду кривди,
наражатися на різні біди й небезпеки…).
ІI.
Оголошення теми й мети уроку
Вступне слово вчителя
Герой роману
Сервантеса втілює найкращі риси людини-гуманіста, але запаморочення, життя в
ілюзорному світі не дає йому змоги досягти високої мети, яку він перед собою
ставить. Через це Дон Кіхот потрапляє в кумедні ситуації, але це ніяк не може
похитнути його бажання змагатися за справедливість, захищати скривджених.
Він здійснює три
виїзди, щоб досягти своєї мети. То ж вирушаємо разом з героєм і ми і cпробуємо оцінити його
вчинки.
ІІI. Формування нових знань
1. Аналіз епізодів, у яких розкриваються подвиги Дон
Кіхота.
- У процесі роботи над романом ми маємо проаналізувати
подвиги Дон Кіхота і з’ясувати, чи відповідають вони реаліям справжнього життя
– центральна проблема твору.
Вчинок
|
Очікуване
|
Реальне
|
Читання книг
|
|
Став божевільним в
очах інших.
|
Став лицарем
|
Хотів облагородити
своє ім’я, захистити знедолених. Допомога людям побороти кривду, установити справедливість
|
Викликає тільки
сміх, оточуючі не сприймають його серйозно. Часто від
подвигів страждав сам герой, іноді ті, кого намагався захистити).
|
Посвячення в лицарі
|
Для Дон Кіхота посвята в рицарі – це дуже важлива подія
|
А для інших – це
розвага, можливість посміятися з дивака) Корчмар читав не молитву, а щось
бурмотів за видатковою книгою. Взагалі ніхто з учасників «церемонії» не знав,
як вона повинна відбуватися.
|
Захист хлопчика
|
Дон Кіхот заступається
за пастуха Андреса, якого тяжко карає його господар. Андрес
страшенно вдячний Дон Кіхотові
|
Як тільки той залишає господаря і пастуха, все
знову стає так, як і було. Довірливий рицар вважав, що чесного слова
господаря буде досить. Проте він помилявся. Цей подвиг засвідчує кращі риси
благородного героя: щирі співчуття знедоленим, бажання змінити їх становище,
досягти справедливості. Але Дон Кіхот не розуміє, що люди навкруги живуть за
іншими законами, і слово честі, дане користолюбним власником, нічого не
варте.
|
Зустріч з торговцями
|
Потрапивши додому, Дон Кіхот розповідає
про боротьбу з десятьма велетнями.
|
Насправді ж рицар, зустрівши торговців, почав вимагати
від них засвідчення, що найпрекраснішою жінкою на землі є Дульсінея Тобоська.
Закінчилося все побиттям Дон Кіхота, який так і не зрозумів недоречності
своїх вимог.
|
Бій з вітряками
|
Стає
до бою, намагається знищити злих велетнів, розвіяти підступні чари,
спрямовані проти нього
|
Приймає вітряків за лихих
велетнів. Звідси і пішов крилатий вислів «воювати з
вітряками», що означає безглуздо
витрачати час і сили на подолання неіснуючих
перешкод або небезпек; займатися безнадійною справою.
|
2. Дон Кіхот – божевільний чи лицар?
Прошу вас визначитись у своєму ставленні
до Дон Кіхота, аргументуючи свою позицію
-
З
одного боку, донкіхотами називають людей, неспроможних розібратися в дійсності,
погляди і вчинки яких далекі від реального життя, виглядають комічно,
викликають сміх та іронічне ставлення довколишніх.
-
З
іншого боку, багато хто сприймає Дон Кіхота зовсім інакше – як символ
нескореного людського духу, взірець високого служіння правді, добру, готовності
до самопожертви заради шляхетних ідеалів.
За -
(Дон Кіхот – великодушний, безкорисливий філософ-гуманіст, здатний на
самопожертву заради ближніх)
Проти
- ( Дон Кіхот – безумець,
«подвиги» якого абсурдні, смішні і навіть шкідливі)
3. Так що тоді "донкіхотство”? Кого називають
"донкіхотами"?
- Найчастіше донкіхотами
називають доволі шляхетних, чесних і безкорисливих людей, які самовіддано,
жертовно обстоюють ідеали добра і справедливості, попри всі, часто нездоланні
перепони; при цьому ці люди являють собою взірець непохитності, стійкості,
мужності, хоча й певною мірою наївності.
- Називають донкіхотами
інколи й невиправних мрійників, сподівання яких змінити світ на краще,
заплутавшись в ілюзіях, розбиваються, натрапивши на світ реальний, а ці
мрійники потрапляють у смішні ситуації, котрі викликають більше глуму, ніж
співчуття. Слід зазначити, що в останні десятиліття переважає перше значення
цього поняття, саме тому цей образ і надихає сучасних митців.
4. Вічний образ
- Образ Дон Кіхота належить до таких образів світової літератури, які називають вічними. Класичними прикладами вічних образів є Прометей, Гамлет, Фауст.
- Образ Дон Кіхота належить до таких образів світової літератури, які називають вічними. Класичними прикладами вічних образів є Прометей, Гамлет, Фауст.
-
Що ж таке вічний образ?
- Вічним називають такий образ, в якому з
надзвичайною глибиною узагальнення відображено вічні риси людської природи, що
визначають характерні почуття, думки, пошуки, конфлікти, які постійно
повторюються в історії людства. Образи, що виникли на міфологічній основі чи
створені на конкретному історичному й національному ґрунті, виходять за межі
своєї епохи і стають засобом філософського осмислення буття.
- Сам Дон Кіхот
наприкінці роману пояснює свої вчинки: „ Я допомагав стражденним, виправляв
кривду, карав зухвальства, завойовував велетнів... Наміри всіх моїх поривань
благосні; а саме: чинити всім добро і нікого не кривдити”.
- Понад усе Дон Кіхот
цінує і прославляє свободу: „Вольність... то один з найдорогоцінніших дарів, що
небеса послали людям... за вольність, як і за честь, можна й треба життям своїм
важити...”
- Отже, як бачимо, вічними
є ідеї і прагнення, якими живе герой Сервантеса. Він будить добрі почуття у
душах небайдужих, кращих представників
людства на самовіддане служіння ідеалам гуманізму та духовного прогресу.
- Створений
Сервантесом образ увібрав у себе багатовіковий досвід людства і яскраво
відобразив вічні істини, які залишаються
актуальними і в наші дні. Цей образ сприймається як символ нескореності людського духу, взірець
високого служіння правді, добру, готовності до самопожертви заради шляхетних
ідеалів.
5. Образ Санчо Панси
- Хто такий Санчо Панса?
Санчо Панса — бідний селянин, «багатий на
дітей і бідний на статки», який погодився мандрувати із Дон Кіхотом у ролі
зброєносця. Він — протилежність своєму господареві майже в усьому. Санчо Панса
погодився на подорож із Дон Кіхотом лише через обіцянку останнього зробити його
губернатором острова, тобто з корисливим мотивів, а не заради ідеї. Санчо не
вміє читати й писати, проте є втіленням народної мудрості, яка вчить бути
обережним і не наражатися на небезпеку без поважної причини. Так, власне
кажучи, Санчо Панса і намагається вчиняти, тим більше, що, порівняно із Дон
Кіхотом, він досить боязкий, чого не приховує.
- Як впливають герої один на одного?
Дон Кіхот стає обережнішим, враховує
реалії життя. Санчо Панса
захоплений ентузіазмом Дон Кіхота, стає менш корисливим, більш сміливим,
справедливим
IV.
Домашнє завдання
- Вивчити все, що ми записали
сьогодні на уроці; скласти свої поради Дон Кіхоту. (усно)